쿺

Настоящий Ингушский Форум

Информация о пользователе

Привет, Гость! Войдите или зарегистрируйтесь.



Коазой

Сообщений 1 страница 6 из 6

1

http://sd.uploads.ru/A2zCN.jpg

Каьзи улл Чулхой-чIоже, хозача моттиге. Юхеда Чулхи IодоагIа. Из юрт Iойилла пхи бIаь шу даьнна хила тарлу. Каьзи Iойиллар ЖогIаста Аьрзи ва. Аьрзи тIаргамхо хиннав. ТIаргимара, ший нахаца дов а даьнна, дIавахав из.

ХIанз Каьзи улла лаьтта цу хана Салагхой хиннад. Ший ноанахой Салагхой болча венав Аьрзи, ЦIелий-лоаман бухь бохка шийга, аьнна. Вокхар, кхы дукха ийла а цаеш, бехкаб цунга лоаман бухь. ТIаккха Аьрзи ше бухь ийцача лоаман босе, Чулхи берда тIа гIала йотта волавеннав.

Салагхой баьхкаб Аьрзе волча. «Тха мехка гIала йотта хьона бокъо еннар малав?» – аьнна. «Ер лаьтта са да, – аьннад Аьрзечо, – аз шугара лоаман бухь ийцаб, хIаьта бухь са бале, беррига лоам а са ба».

Аьлча, дийцача хIама цахилча, Салагхоша дов даьд Аьрзена, из цу меттера эккхаве гIерташ. ХIаьта Аьрзи духьаллаьттав, дIацаводаш, дов юха деш. Юххера кхеле бахаб уж. Кхело Аьрзи бакъваьв. «Керто дегI леладу. Лоаман бухь Аьрзе ийцабале, беррига лоам а цун ба», – аьннад кхелахоша.

Аьрзи вах Iохайнав цу метте. Цо Iойиллача юртан цIи Каьзи тиллай. Цо бухь ийца ЦIелий-лоам хIанз а Коазой-лоам оалаш, цIи йоаккхаш ба. «Коазой» яха тайпан цIи Каьзи юртан цIерах хьаяьннай. ХIаьта «Каьзи» яхальга фу яхальга да тахан ховш дац.

Аьрзе ГуржегIара йодаяь саг йоалаяьй. Цо ялх воI ваьв Аьрзена. Иштта дIадоладеннад Коазой тайпа.

Каьзи ялх гIала хиннай, кхоккха гIат йолаш. ГIалашта гобаь гIап хиннай. Коазой лаьтта тIа сувра доаккхаш моттиг хиннай. Сувреи сангали вIашагIъэдийя молха деш хиннад. Молха дохкаш е хувцаш хиннад.

Каьзи наха цIераш йоахаш тайп-тайпара моттигаш я: Кхаж, СаIи-гIала, Тебой-гIала, Хьасташ, КаьзетIе, ГIаьнажа говр йоал моттиг, ГIаьнажа лаьтта даьккха моттиг, Кадаш-ахке, кхыяраш а.

ГIалгIай СибарегIа Iобахийталехьа Каьзи зIамига сиелиньг даьгIад Селана хетадаь. Цхьа метр ах метр мара лакха хиннадац из. Из дегIа хиннад барайттлагIча бIаьшере. 1944-гIча шера дохадаьд из сиелиньг.

ГIалгIай шаьрача IокIалбувлача хана дукха Коазой а IокIалбаьннаб. Уж бах Iохайшаб Онгушта, ТIой-Юрта, Наьсар-Керте, Яндаре. 1860-гIча шера Онгушт йохаяьчул тIехьагIа, Онгуштара Коазой цаIаш ТIой-Юрта бах Iохайшаб, вожаш Каьзи юхабахаб. Советий Iаьдал эттачул тIехьагIа, Каьзера дукхагIбола Коазой Онгушта юхабаьхкаб. ХIаьта цхьабарш Каьзе а Iийнаб бах.

Каьзе баьхаб Коазой 1944-гIча шера гIалгIай СибарегIа бахийталца. ГIалгIай СибрегIа бахийтачул тIехьагIа Каьзера гIалаш лелхийтай моастагIаша.

0

2

а конкретно про тейп Кодзоевых ты не можешь мне скинуть информацию?

0

3

Родман написал(а):

а конкретно про тейп Кодзоевых ты не можешь мне скинуть информацию?

что именно под "конкретно"?
проживают компактно в Т1ой-юрте, Куртате,Насыр-корте.

0

4

http://www.panoramio.com/photo/58331024

0

5

Некогда аул Кязи основал Эрзи, сын Жогастка. До этого Эрзи жил в замке Таргим. Как-то Эрзи пас овец и вздремнул. Тем временем овцы потравили чужой ячмень. Возмущенный хозяин поля бросился на Эрзи, началась драка и Эрзи убил его.

Пришлось ему скрываться в ауле Кест, родом из которого была его мать. Тергимхоевы предъявили претензии Костоевым, чтобы они выдали им их кровника Эрзи. Костоевы заявили: «Сейчас он является нашим гостем. Подождите до утра, пока мы его проводим; тогда вы вольны свершить свою кровную месть». Тергимхоевы согласились. Но Костоевы задумали другое: в течение ночи они разослали гонцов, созвали родственников и приготовились к бою.

Утром Костоевы заявили Тергимхоевым: «Эрзи наш племянник и к тому же гость. Мы его не выдадим. Если нападете, – мы готовы к обороне». Тергимхоевы решили не ввязываться и отложили свое кровомщение.

Семь лет Эрзи прожил в Кесте. Глава рода Костоевых сказал ему: «Останься у нас. У меня шестеро сыновей. Я дам тебе равную с ними долю наследства». Эрзи не согласился и сказал: «Если останусь у вас, то я обрекаю всех своих потомков, чтобы их называли приемышами2.Лучше я буду сам по себе». Сказавши, он ушел от Костоевых.

Некоторое время он обитал в разных пещерах. Наконец, он определил себе место под горными вершинами Цели-лам. Но это место принадлежало роду Салги. Эрзи пошел к ним и попросил продать ему только самую верхушку облюбованной им горы. Это было Салгиевым не в тягость, и они продали эту верхушку. Эрзи тут же начал строить башню у подножия этой горы. Пришли салгинцы и возмутились: «Кто дал тебе право строить башню на нашей земле?». А Эрзи им ответил: «Если вы продали мне верхушку горы, значит, и вся гора является моей собственностью». Завязалась тяжба. Дело передали в Третейский суд («мехка-кхел»). Он признал притязания Эрзи правильными и порешил: «Голова владеет телом, а раз верхушка горы принадлежит Эрзи, значит и вся гора принадлежит ему».

Эрзи достроил башню и стал основателем аула Кязи. Умыкнул он грузинскую красавицу и от них повелся род Кодзоевых.

Ибрахим Дахкильгов

0

6

http://www.panoramio.com/photo_explorer … er=1935987

0